" /> Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu; 9 Mayıs Yönetmelik değişikliğinin iptali için eylem planımız – Sigorta Güncel
ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu; 9 Mayıs Yönetmelik değişikliğinin iptali için eylem planımız

19.05.2020
177
A+
A-
Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu; 9 Mayıs Yönetmelik değişikliğinin iptali için eylem planımız

Yönetmelik değişikliğiyle asli işi sigortacılık olmayan kişi ve kurumlara kanuna aykırı olarak yetki verilmiştir…

Sigortahaber.com.tr /  Değerli meslektaşlarımız,

Yönetmelik değişikliğiyle asli işi sigortacılık olmayan kişi ve kurumlara kanuna aykırı olarak yetki verilmiştir.

Bu kanuna aykırı yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için mevcutta yapılan Twitter kampanyalarına katılım yapmamızın yanı sıra iki aşamalı eylem planı gerçekleştiriyoruz.

İlki Cumhurbaşkanlığı İletişim merkezine (CİMER)

https://www.cimer.gov.tr/ adresinden aşağıda paylaştığımız metni göndererek başvurmak, Alo 150 Cimer hattını arayıp talepte bulunmak, 0312 473 64 72 faks numarasına ilgili metni yazdırıp kaşe imza yaparak göndermek.

Başvuruları kişi ve kurum olarak yapmamız gerekmektedir.

İkinci eylem planımızda hazırlığını yaptığımız ilgili yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için tüm gerekçeleriyle kurumsal kimlikle TÜRKİYE SİGORTA ACENTELERİ FEDERASYONU olarak dava açmak olacaktır.

Bu haksızlığın ve yanlışın düzelmesi için elimizden geleni hep birlikte yapmalıyız. Önemli olan diğer konu ise bu iptal gerçekleştikten sonra kanunla bu yanlışı devam ettirmek isteyeceklerinden dolayı uyanık olup Yerli, Yabancı sermaye gruplarına ve bunu fırsat olarak gören bazı sigorta şirketlerine imkan vermemek olmalıdır.

Saygılarımızla

TÜSAF Yönetim Kurulu

——————————————————————————–

Sayın Cumhurbaşkanım,

5684 Sayılı Sigortacılık Kanununa tabi olarak çalışan, Sigorta Sektörünün en büyük dağıtım kanalı 16.000 Sigorta Acentesi son birkaç yıldır sistematik olarak sözde Türkiye’deki sigorta prim üretimini arttırmak amacıyla yabancı ve yerli büyük sermaye grupları tarafından kanuna aykırı olarak, ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Yabancı sigorta sermayesi prim üretimini arttırmak yerine, Sigorta Acentelerinin uzun yıllardır yaptıkları çalışmaların sonucunda elde ettikleri portföylerini çeşitli yöntemlerle elde etmeye çalışmaktadırlar. Sektöre yeni ürünler ve tecrübelerini aktarmaları beklenirken, Acente pazar payını almaktan başka bir katkıları bulunmamaktadır.

Bununla birlikte bazı yerli sermaye grupları da asli işleri sigortacılık olmamasına rağmen bu paydan yararlanmak istemektedirler, Teknoloji firmaları, GSM şirketleri, Zincir marketler, Seyahat Acenteleri bunlardan sadece birkaçıdır.

9 Mayıs 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan “SİGORTACILIK KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLECEK FAALİYETLERE, TÜKETİCİ LEHİNE YAPILAN SİGORTA SÖZLEŞMELERİ İLE MESAFELİ AKDEDİLEN SİGORTA SÖZLEŞMELERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” le asli işi sigortacılık olmayan kişi ve kurumlara Sigortacılık yapmalarına aracılık ve bu aracılıktan dolayı kazanç elde etme imkanı hizmet bedeli adı altında 5684 sayılı sigortacılık kanununa aykırı olmasına rağmen verilmektedir.

İlgili yönetmeliğin kanuna aykırı olmasıyla beraber, toplamda 250.000 kişinin ekmeğini kazandığı ve sektöre imkansızlıklara rağmen hizmet vermeye çalışan Sigorta sektörüne, Sigorta acentelerine ve Üniversitede, lisede eğitim gören binlerce sigortacılık öğrencilerine büyük zarar verecek süreçte işten çıkarmalar, İşyerlerinin kapanması, binlerce öğrencinin işsiz kalmasına ve sosyal olarak da büyük yıkımlara neden olacaktır.

Kanuna aykırı bu yönetmelik değişikliğinin iptal edilmesi ve amaçlanan büyük sermaye gruplarının haksız kazanç elde etmelerinin önünü kesmek için de yönetmelik değişikliğinin iptalinin arkasından kanun değişikliğiyle resmi hale getirilmek istenmesinin de önünün kesilmesi gerekmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanım Sigorta Acenteleri olarak isteğimiz kanuna aykırı duruma dur demeniz ve bizlere destek olmanızdır.

Saygılarımla,
TÜSAF

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.