Otomotiv ihracatı nisanda 596 milyon dolar oldu

Otomotiv ihracatı nisanda 596 milyon dolar oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisi Covid-19 salgını…

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisi Covid-19 salgını nedeniyle ana ve tedarik endüstrisinin üretime büyük ölçüde ara vermesi nedeniyle nisan ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 77 düşüşle 596 milyon dolar ihracat yaptı.

Nisan ayında tüm ana ürün gruplarında çift haneli düşüş yaşanırken, ana ihracat pazarı AB Ülkelerine ise düşüş yüzde 81 oldu. Ocak-nisan dönemi otomotiv endüstrisi ihracatı ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 27 düşüşle 7,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.   
 

Türkiye ihracatında 14 yıldır üst üste lider sektör olan otomotiv endüstrisi, Covid-19 salgını nedeniyle ana ve tedarik endüstrisinin üretime büyük ölçüde ara vermesi nedeniyle nisan ayı ihracatında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 77 düşüş yaşadı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotivin nisan ayı ihracatı 596 milyon dolar oldu. Türkiye ihracatında dördüncü sırada yer alan endüstrinin toplam ihracattan aldığı pay ise yüzde 6,6 olarak gerçekleşti.
Nisan ayında tüm ana ürün gruplarında çift haneli düşüş yaşanırken, ana ihracat pazarı AB Ülkelerine ise düşüş oranı yüzde 81 oldu. Ocak-nisan dönemi otomotiv endüstrisi ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 düşerek 7,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.  
 
Tedarik endüstrisi en büyük ürün grubu oldu 
Nisan ayında ürün grupları bazında Binek Otomobil ihracatı %86 azalarak 132 milyon USD oldu. Tedarik Endüstrisi ihracatı %63 azalarak 342 milyon USD olurken, Tedarik endüstrisi otomotiv ihracatında en büyük ürün grubunu oluşturdu. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı %91,5 azalarak 40 milyon USD, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı %68,5 azalarak 53,5 milyon USD olarak gerçekleşti.
Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta %63 oranında azalma görülürken, yine önemli pazarlardan ABD’ye %69, İtalya’ya %72, Rusya’ya %57, Birleşik Krallık’a %74 düşüş görüldü. Binek otomobillerde önemli pazarlar olan Fransa’ya %82, Almanya’ya %74, İtalya’ya %82, İsrail’e %83, Mısır’a %50 düşüş yaşandı. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise ABD’ye %25, İtalya’ya %90, Romanya’ya %53, Belçika ve Fransa’ya %97’şer düşüş görüldü. Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise Fransa’ya ihracat %60, Almanya’ya %66, İtalya’ya %79, Romanya’ya %99 düştü.
 
Almanya’ya ihracat yüzde 70 geriledi
Endüstrinin en büyük pazarı olan Almanya’ya nisanda 110 milyon USD’lık ihracat yapıldı. Almanya’ya yönelik ihracat ise %70 geriledi. İtalya 50 milyon USD ihracat rakamı ile ikinci büyük pazar olurken, bu ülkeye yönelik otomotiv ihracatı geçen yıla göre %79 oranında düşüş gösterdi. Üçüncü büyük pazar konumunda yer alan Fransa’ya yönelik ihracat da %82 gerileyerek 48 milyon USD olarak gerçekleşti. Önemli pazarlardan ABD’ye %70, Birleşik Krallık’a %90,5 Polonya’ya ve Hollanda’ya 80’er, Belçika’ya %78, İsrail’e %75 düşüş yaşandı.
 
AB’ye ihracat yüzde 81 düştü
Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği Ülkeleri’ne ihracat nisan ayında yüzde 81 düşüşle 377 milyon USD oldu. AB Ülkelerinin ihracattan aldığı pay ise %63,2 oldu. Afrika Ülkelerine %63, Ortadoğu Ülkelerine de %64 düşüş yaşandı.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir